OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO PRACOWNIKÓW
I PRACODAWCÓW W RAMACH KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS)
Pracodawca, który ma siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności na terenie powiatu toruńskiego (zgodnie z informacjami zawartymi w CEIDG, KRS lub innym ważnym dokumencie), zainteresowany uzyskaniem środków na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy powinien złożyć wniosek wraz z załącznikami w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Powiatu Toruńskiego w Toruniu.
- Pracodawca oznacza to jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika (zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
- Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy).
Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą być przeznaczone na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców zgodnie z priorytetami wydatkowania środków KFS ustalonymi przez Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na 2024 rok, tj.:
- PRIORYTET I:
(warunkiem skorzystania ze środków w ramach priorytetu I jest zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności/kwalifikacji oraz wykazanie, iż w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w okresie trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/ zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia lub były/będą wdrożone nowe procesy/technologie/systemy a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami).
- PRIORYTET II:
(pracodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu II musi uzasadnić celowość wskazanej formy kształcenia ustawicznego związanej zawodem deficytowym występującym na terenie powiatu toruńskiego bądź województwa kujawsko - pomorskiego zgodnie z barometrem zawodów na 2024r. znajdującym się w poniższych linkach do strony)
https://barometrzawodow.pl//forecast-card-zip/2024/poster_pl/BAROMETR_ZAWODOW_wojewodztwo_kujawsko_pomorskie_powiat_torunski_2024.pdf
https://barometrzawodow.pl//forecast-card-zip/2024/poster_pl/BAROMETR_ZAWODOW_wojewodztwo_kujawsko_pomorskie_2024.pdf
- PRIORYTET III:
(warunkiem skorzystania ze środków w ramach niniejszego priorytetu jest oświadczenie - załącznik nr 7 oraz zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności lub kwalifikacji).
- PRIORYTET IV:
(wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie).
- PRIORYTET V:
(warunkiem skorzystania ze środków w ramach niniejszego priorytetu jest wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności lub kwalifikacji w zakresie specjalistycznych szkoleń technicznych w branży motoryzacyjnej; wsparcie w ramach priorytetu V mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. O przynależności do ww. branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego jednego z poniższych kodów PKD:
29.10.B Produkcja samochodów osobowych,
29.10.C Produkcja autobusów,
29.10.D Produkcja pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu towarów,
29.10.E Produkcja pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli,
29.20.Z Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep,
29.31.Z Produkcja wyposażenia elektrycznego i elektronicznego do pojazdów silnikowych,
29.32.Z Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli,
45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Szkolenia te mogą obejmować między innymi obszary dotyczące: budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów niskoemisyjnych (samochody hybrydowe, oraz hybrydowe typu plug-in) i zeroemisyjnych (samochody elektryczne), technologie napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach zeroemisyjnych.
W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
(warunkiem skorzystania ze środków w ramach priorytetu VI jest zawarte we wniosku o dofinansowanie wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności lub kwalifikacji osób w wieku powyżej 45 roku życia).
wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców;
(warunkiem skorzystania ze środków w ramach niniejszego priorytetu jest zawarte we wniosku wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności lub kwalifikacji, które ułatwią/umożliwią pracę zatrudnionym cudzoziemcom oraz współpracującym pracownikom i/lub pracodawcy).
- PRIORYTET VIII:
(warunkiem skorzystania ze środków w ramach niniejszego priorytetu jest zawarte we wniosku wiarygodne uzasadnienie konieczności nabycia nowych umiejętności lub kwalifikacji; w ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów).
Wniosek wraz z załącznikami należy dostarczyć w terminie od dnia 20.02.2024r. do dnia 05.03.2024r. do godz.15.00 w jeden z poniższych sposobów:
- do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Toruńskiego w Toruniu ul. Polna 115, 115 A, 87-100 Toruń lub do Ośrodka Zamiejscowego w Chełmży, ul. Św. Jana 18, 87-140 Chełmża;
- przesłać na adres Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Toruńskiego w Toruniu (decyduje data wpływu do tut. Urzędu, a nie data nadania);
- elektronicznie poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (platforma praca.gov.pl lub ePUAP).
Informacje dotyczące Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać:
Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Toruńskiego w Toruniu: ul. Polna 115, 115 A , 87-100 Toruń,
nr tel. 56 659-53-82 lub 506 984 854.